ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Zabawy sensoryczne kluczowe dla prawidłowego rozwoju zmysłów dzieci.

Zabawy sensoryczne kluczowe dla prawidłowego rozwoju zmysłów dzieci.

Celem zabaw sensorycznych jest dostarczanie zróżnicowanych bodźców niezbędnych dla prawidłowego kształtowania rozwoju zmysłów dzieci. Zabawy sensoryczne pozwalają na poznanie nowych kształtów, kolorów, faktur, zapachów oraz dźwięków, które w istotny sposób poszerzają zakres ich wiedzy oraz stwarzają możliwości odczuwania nowych doznań między innymi za pomocą dotyku. Wykonywanie prostych eksperymentów przez dzieci bardzo je ciekawi i rozwija ich zdolność koncentracji oraz logicznego myślenia.

Zabawy sensoryczne dla dzieci w przedszkolu

Zabawy dla przedszkolaków z wykorzystaniem przedmiotów sensorycznych nie muszą się wiązać z ponoszeniem dużych kosztów związanych z zakupem specjalistycznych zabawek. Wręcz przeciwnie mogą to być przedmioty codziennego użytku wykorzystane w zupełnie odmienny sposób. Sukces tego typu zabaw, w których zastosowanie znajdują między innymi produkty spożywcze, zależy w dużej mierze od zaangażowania i inwencji twórczej opiekunów dzieci. Należy pamiętać jednak o tym, że każda zabawka – powinna być używana przez dzieci pod nadzorem dorosłych.

Piasek kinetyczny

zabawa piaskiem kinetycznym

Piasek kinetyczny cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim dlatego, że wpływa on na rozwój małej motoryki u dzieci. Przesypywanie piasku, ugniatanie, wznoszenie budowli stanowi idealne zajęcie ruchowe dla małych rączek. Niewątpliwą zaletą piasku kinetycznego jest fakt, że jest to że nie brudzi on rąk, nie wysycha, więc jest zawsze wilgotny, dobrze się klei i w przeciwieństwie do tradycyjnego piasku, nie rozsypuje się. Dzięki temu wyznaczając obszar pracy dla dzieci nie narażamy się na konieczność sprzątania całej sali zabaw. Sposobem na przygotowanie miejsca zabawy jest umieszczenie piasku w szerokich kuwetach. Piasek kinetyczny zawiera w swoim składzie polimer nadający mu specyficzną konsystencję. Na szczęście mimo sztucznego dodatku piasek kinetyczny jest bezpieczny dla dzieci, nawet dla tych podatnych na reakcje alergiczne. Na rynku dostępny jest piasek kinetyczny w różnej wielkości opakowaniach oraz kolorach. Istnieją nawet produkty zawierające brokat, dzięki któremu tworzone przez dzieci budowle są jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie. Tworzone przez dzieci formy odbijają światło dzięki czemu mogą one poznać otaczające je zjawiska fizyczne. Alternatywą dla gotowego produktu jest domowa mikstura przygotowana z równych ilości piasku i mąki kukurydzianej oraz oleju spożywczego lub wody. W celu nadania koloru do mieszaniny można dodać barwnik spożywczy.

Warto zobaczyć: https://www.ebrzuszek.pl/najbardziej-popularne-zabawy-dla-dzieci/

Zabawy sensoryczne – ciastolina

Na rynku poza piaskiem kinetycznym dostępne są również inne rodzaje mas plastycznych. Ciastolina ma formę bardziej zwartą niż piasek kinetyczny. Przypomina klastyczną plastelinę, choć jest bardziej miękka i łatwiej poddaje się kształtowaniu przez dzieci. Można ją wykorzystywać w celu tworzenia między innymi figurek zwierząt czy owoców. Na rynku dostępne są również masy plastyczne, które pod wpływem działania powietrza wysychają, przyjmując twardą formę.

Masa solna

Alternatywą dla gotowych mas plastycznych jest wykonanie samodzielnie przez dzieci masy solnej. Do jej przygotowania potrzebne są równe ilości mąki i soli oraz woda. Ewentualnie masę można przygotować z dodatkiem oleju i proszku do pieczenia, a nawet odrobiny kleju do tapet co wpłynie na utwardzenie masy po wyschnięciu. Składniki masy powinno się zmieszać, uzyskane ciasto rozwałkować i ususzyć poprzez pozostawienie na pergaminie lub włożenie do piekarnika nagrzanego do niezbyt wysokiej temperatury, co zapobiega pękaniu wysychającej masy. W celu uzyskania zróżnicowanych kolorów do masy solnej można dodać kakao, cynamon lub kurkumę. Intensywność barwy zależy od ilości dodanego barwnika. Produkt można urozmaicić poprzez dodanie kolorowych posypek do ciast, ziaren maku czy nasion słonecznika.

Zabawy sensoryczne i pudło rozmaitości

Jak sama nazwa wskazuje, takie pudło stanowić ma ucztę dla zmysłów małego odkrywcy. Można je wykorzystać na dwa sposoby. W pierwszym z nich do pojemnika należy włożyć różnorodne materiały. Mogą to być na przykład tkaniny o różnej fakturze, tasiemki, kolorowe wstążki, piórka czy małe plastikowe piłeczki. Do pudełka wkłada się również atrakcyjne dla dzieci fanty, na przykład małe laleczki lub samochodziki. Zadaniem dziecka jest odnalezienie nagrody w tej mieszaninie kolorów i faktur. Zabawa można zmodyfikowanć poprzez wyłączenie zmysłu wzroku. W tej opcji dziecko ma zasłonięte oczy opaską lub chustą, a podczas poszukiwań całą swoją uwagę skupia na dotyku.

Instrumenty muzyczne

Poza wpływem na zmysł dotyku zabawki sensoryczne mogą pobudzać również zmysł słuchu za pomocą wydawanych dźwięków. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tego typu zabawach, w których zazwyczaj obowiązuje tylko jedna zasada: im głośniej, tym lepiej. Przygotowane samodzielnie instrumenty muzyczne można wykonać z plastikowych butelek wypełnionych różnymi produktami spożywczymi, na przykład suchym makaronem, fasolą czy grochem. Nieco starsze dzieci mogą w celu tworzenia instrumentów wykorzystywać papierowe rolki po ręcznikach do rąk lub papierze toaletowym i wiązać je sznurkiem z nawleczonymi guzikami.

Zabawy sensoryczne – suchy makaron

Suchy makaron jest wszechstronnym i bardzo uniwersalnym produktem spożywczym wykorzystywanym podczas zabaw sensorycznych. Może on stanowić wypełnienie instrumentów muzycznych, o czym wspomniano powyżej. Może być również naklejany na kartki papieru w celu tworzenia oryginalnych wzorów lub w przypadku starszych dzieci stanowić rodzaj koralików nawlekanych na sznurek w celu tworzenia biżuterii. Zobacz także: https://www.ebrzuszek.pl/najbardziej-popularne-zabawy-z-niemowlakiem/

Ugotowany makaron

Poza suchym makaronem również ten ugotowany stanowi produkt bardzo chętnie wykorzystywany podczas zabaw sensorycznych. Długie nitki makaronu są bowiem dość elastyczne i śliskie, a polewane delikatnie wodą przez dłuższy czas nie tracą tych właściwości. Zabawy sensoryczne z nitek makaronu z których mogą być układane dziecięce prace lub zabawa może polegać na porównywaniu długości różnych nitek. Dodanie barwników spożywczych podczas gotowania umożliwia uzyskanie różnych kolorów bezpiecznych dla dzieci w wypadku spożycia.

Bańki mydlane

Bańki mydlane wzbudzają zachwyt w oczach każdego dziecka. Unoszące się nad głowami i mieniące kolorami tęczy pozwalają na poznanie świata nauki poprzez zabawę, w tym wyjaśnienie dzieciom w przystępny sposób mechanizmu ich powstawania. Dla maluchów to wspaniała zabawa będąca okazją do ćwiczeń oddechowych oraz wspierających rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzieci mogą samodzielnie pod nadzorem dorosłych przygotowywać płyn lub korzystać z gotowych produktów. Zabawa z puszczaniem baniek pozwala również na budowanie prawidłowych relacji z rówieśnikami oraz wzmacnianie więzi.

bańki mydlane

Pojemniki z wodą

Kubeczki i wiaderka mogą stanowić element fantastycznej zabawy sensorycznej dla dzieci. Napełnianie ich wodą, przelewanie zawartości oraz porównywanie ilości w poszczególnych pojemnikach stanowi element bardzo interesującej zabawy. Może być ona dodatkowo urozmaicona poprzez umieszczenie w naczyniach kostek lodu. Dzięki temu możliwe będzie odczuwanie przez dzieci zróżnicowanych temperatur oraz zrozumienie pojęcia „ciepłe” i „zimne” oraz poznanie różnych form skupiska wody, w tym płynów oraz ciał stałych. Tego typu pojęcia są oczywiście abstrakcyjne z punktu widzenia dziecka lecz poprzez treści dostosowane do ich wieku możliwe jest przekazanie podstawowych wiadomości. Dzieci uczą się poprzez obserwację, więc patrzenie na rozpuszczający się lód jest dla nich niezmiennie interesujące. W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów wizualnych podczas przygotowywania kostek lodu, wodę można zabarwić za pomocą barwnika spożywczego lub soku z owoców.

Ścieżka sensoryczna

Chodzenie na boso jest bardzo istotne nie tylko dla prawidłowej postawy ciała maluchów ale odgrywa również istotną rolę w aspektach poznawczych. Zabawy sensoryczne poprzez chodzenie bez butów i skarpet może poznać różne rodzaje podłoża, w tym bardzo twarde i miękkie, zimne i ciepłe. Ułożone na podłodze kawałki materiałów zróżnicowanych pod względem faktury stanowią fantastyczną zabawkę sensoryczną. Na takiej ścieżce można umieścić kawałki tkanin, w tym bawełnę, wełnę czy sprawiający wrażenie chłodu poliester, futerko, ścinki gazet czy wreszcie tacki wypełnione produktami spożywczymi, takimi jak na przykład kasza, groch czy ryż.

Udostępnij