Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża jest bardzo ważnym czasem w życiu każdej kobiety. Podczas ciąży w większości przypadków waga kobiety zwiększa się, głównie z uwagi na rosnące w niej dziecko, ale także w związku z pojawiającymi się elementami dodatkowymi. Warto dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej wagi w ciąży.
Prawidłowa masa ciała
Prawidłowa masa ciała w ciąży nie jest jednoznacznie określona i zależna jest od bardzo wielu zróżnicowanych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić masę ciała kobiety przed ciążą. To dzięki jej poznaniu możliwe jest oszacowanie prawidłowego przyrostu masy ciała w ciąży. Kobieta, która ma niedowagę może przytyć w ciąży od dwunastu do osiemnastu kilogramów. Osoba z prawidłową wagę może przybrać od jedenastu do szesnastu kilogramów. Kobieta, która zmaga się z nadwagą przed ciążą może w jej trakcie przytyć od siedmiu do jedenastu kilogramów. Natomiast osoba, która cierpi na otyłość powinna przybrać jedynie od pięciu do dziewięciu kilogramów.
Zobacz także: https://www.ebrzuszek.pl/w-jaki-sposob-liczyc-ruchy-dziecka-w-ciazy/
Waga w ciąży – przyrost masy ciała
Przyrost masy ciała w ciąży może być bardzo zróżnicowany, dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas szacowania swojej wagi. Na przyrost masy ciała podczas ciąży składa się bardzo wiele elementów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wagę dziecka, które najczęściej waży około trzech kilogramów. Oprócz tego wagę zwiększają również takie elementy jak powiększająca się macica, piersi, płyn owodniowy, łożysko, krew i dodatkowe płyny, a także dodatkowa tkanka tłuszczowa.
Nadwaga w ciąży
Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży nie jest polecany dla żadnej kobiety, ponieważ może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Są one związane przede wszystkim z dolegliwościami kobiety ciężarnej. Wśród nich mogą się pojawić hemoroidy, obrzęki nóg oraz bóle kręgosłupa. Jednak podczas istnienia nadwagi w ciąży może pojawić się również takie schorzenie jak cukrzyca ciążowa czy też nadciśnienie tętnicze.
Przybieranie na wadze w ciąży jest zupełnie normalne. Wynika ono nie tylko z wagi rosnącego dziecka, ale również zmian ciała przyszłej mamy. Jaka jest prawidłowa waga w ciąży? Co powoduje niedowagę i nadwagę u ciężarnej kobiety?
Ile można przytyć w ciąży?
W ciąży nie można nie przybrać na wadze. Zazwyczaj większość kobiet w ciąży tyje wtedy o około 10-14 kg, a w przypadku ciąży bliźniaczej około 14-18 kg. Zdarza się jednak, że tycie w ciąży jest znacznie większe, chociaż u niektórych kobiet może dochodzić do nadmiernej utraty wagi.
Przybieranie na wadze w ciąży związane jest przede wszystkim ze wzrostem dziecka, ale również ze zmianami w ciele kobiety.
Co składa się na wagę kobiety w ciąży:
- Waga dziecka – około 3-4 kg,
- Waga macicy, łożyska i płynu owodniowego – około 2,5-4 kg,
- Waga piersi – około 1-2 kg,
- Waga krwi oraz innych płynów ustrojowych – około 3 kg.
Tycie w ciąży – trymestry
W pierwszym trymestrze tycie w ciąży jest niewielkie i zazwyczaj to około 2 kg. Zdarza się też, że dochodzi do spadku wagi ze względu na mdłości i wymioty.
W drugim trymestrze ciąży najczęściej kobieta przybiera na wadze 5-6 kg, natomiast w trzecim trymestrze 4-6 kg.
Większość kilogramów kobieta traci niedługo po porodzie, natomiast zdarza się, że jeżeli nastąpiło znaczne tycie w ciąży, wtedy konieczna będzie dodatkowa dieta oraz ruch, by powrócić do prawidłowej wagi.
Kalkulator tycia w ciąży – jak z niego korzystać?
Aby sprawdzić, czy tycie w ciąży nie jest zbyt niskie lub nadmierne, można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych.
Kalkulator tycia w ciąży pozwala na określenie przybliżonej wagi, jaką kobieta powinna mieć w danym czasie w ciąży. Należy wpisać do niego swoją wagę sprzed ciąży, wzrost oraz tydzień ciąży.
Niedowaga i nadwaga w ciąży
W trakcie ciąży należy systematycznie kontrolować wagę. Można robić to w domu oraz dodatkowo podczas wizyt u lekarza.
Niedowaga najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. Kobiety, które mają ją także w drugim i trzecim trymestrze, powinny jeść posiłki o wyższej dawce energii.
W ciąży kobieta nie powinna jeść za dwoje. W przypadku nadmiernego przybierania na wadze warto pomyśleć o zmianie żywienia.
Waga w ciąży – niedowaga
Zbyt mały przyrost masy ciała w ciąży również może mieć negatywne konsekwencje dla wielu kobiet, dlatego powinno się unikać takich sytuacji. Niedowaga w ciąży może spowodować przede wszystkim przedwczesny poród, ale także niską wagę urodzeniową dziecka. Oprócz tego u dziecka mogą się pojawić pewne nieprawidłowości. Wśród nich można na przykład wymienić niedokrwistość, czyli anemię, a także różnego rodzaju zaburzenia oddychania. Warto o tym pamiętać w trakcie ciąży, aby starać się o osiągnięcie jak najbardziej optymalnej wagi ciała, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.