Kiedy rodzi się dziecko, nasze życie obraca się do góry nogami. Nagle zaczynamy ponosić odpowiedzialność za malutkiego człowieka oraz za jego rozwój. Może nam się wydawać, że jesteśmy zagubieni, ale spokojnie. Większość świeżo upieczonych rodziców odczuwa to samo.
Dziecko rośnie w oczach z tygodnia na tydzień, a my mamy wielkie szczęście, mogąc to obserwować. Poniżej wyjaśnimy sobie, jak wygląda rozwój dziecka tydzień po tygodniu przez pierwsze 6 tygodni, abyśmy mogli wiedzieć, co nas czeka jako przyszłych rodziców.
Na początku podzielmy sobie rozwój dziecka na etapy.
Rozwój noworodka
Podczas pierwszego roku życia dziecko rozwija się bardzo intensywnie na każdej płaszczyźnie. Nasze pociechy codziennie nabywają nowe umiejętności, a my możemy pomóc im w ich rozwijaniu poprzez ćwiczenia. Wpływa na to także dojrzewanie ich układu nerwowego, które ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli chodzi o rozwój noworodka, możemy podzielić go na 6 etapów każdy trwający tydzień.
Rozwój niemowlaka
Zmiany w rozwoju niemowlaka są równie szybkie, ponieważ nadal następują miesiąc po miesiącu, aż do 12-stego miesiąca życia dziecka, kiedy to mówimy o końcu okresu niemowlęcego. Chociaż patrząc na nasze dziecko, niemalże codziennie możemy zauważyć coś nowego. Tutaj nie ma reguły.
Dzięki opracowanemu narzędziu, jakim jest kalendarz rozwoju dziecka, możemy w dowolnej chwili sprawdzić, na jakim etapie powinna znajdować się nasza pociecha. Mimo to nie ma sztywnych reguł, ponieważ wszystko może się nieco przesunąć w czasie i o ile nie jest to zbyt duża różnica, to nie powinniśmy rwać przysłowiowych włosów z głowy. Poniżej przedstawiamy rozwój dziecka przez pierwsze 6 tygodni jego życia.
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
Rozwój dziecka tydzień pierwszy
W pierwszym tygodniu życia dziecka jest ono w stanie stracić do 10% masy urodzeniowej ciała, jednak jest to całkowicie naturalne. Skóra twojego maluszka wciąż jest zaczerwieniona i pokryta mazią płodową. W pierwszym tygodniu życia dziecka możemy zaobserwować na jego ciele także meszek.
Rozwój dziecka tydzień drugi
Naszemu maluszkowi teraz najwięcej czasu zajmuje sen. W ciągu doby jest w stanie przespać nawet 20 godzin. Na razie dziecko widzi czarno-biało i obraz nie jest dla niego ostry, ale gdy tylko się nad nim nachylisz, potrafi na chwilę zatrzymać na Tobie wzrok. Serce maluszka uderza około 120 razy na minutę.
Rozwój dziecka tydzień trzeci
W trzecim tygodniu życia możemy sprawdzić u naszego maluszka odruchy, które możemy sprowokować, a są to:
Odruch Moro: dziecko, które przestraszy się nagłego hałasu bądź jakiegoś ruchu gwałtownie odrzuca rączki, nóżki i rozprostowuje dłonie, by za chwilę przycisnąć je mocno do siebie, zaciskając piąstki.
Odruch chwytny: Nasz maluszek po urodzeniu ma mocny chwyt. Gdy tylko włożysz mu w dłoń swojego palca, chwyci go mocno i nie będzie chciał puścić.
Odruch Babińskiego: Nasza pociecha ma łaskotki. Wystarczy połaskotać dziecko pod stópką, a zegnie paluszki do środka. Wyjątkiem jest duży palec, który wygnie się ku górze.
Odruch Rootinga: Gdy tylko opuszkiem palca dotkniesz policzka dziecka, przekonasz się, że odwróci swoją główkę i otwierając buzię, będzie gotowe do ssania.
Odruch kroczenia: Niedawno urodzony noworodek jeszcze nie chodzi, ale gdy tylko podniesiemy go pod paszki, zacznie w powietrzu ruszać nóżkami, jakby chciał stawiać kroki.
Rozwój dziecka tydzień czwarty
W tym tygodniu główka dziecka zwrócona jest w jedną stronę. Jego buzia oparta jest na jednym policzku niezależnie od tego, czy leży na brzuszku, czy na plecach. Niektóre z naszych pociech są w stanie już na tym etapie unieść główkę, by zmienić policzek na, którym leżą. Maluszek nie potrafi jeszcze świadomie chwytać przedmiotów, za to potrafi już na dłużej zatrzymać wzrok na Twojej twarzy.
Rozwój dziecka tydzień piąty
W tym tygodniu pojawia się szansa na to, że dziecko będzie w stanie podnieść na chwilę główkę na wysokość około 3 cm. Jednak nic na siłę. Może to zrobić w pozycji leżącej na brzuszku. Potrafi obracać główką na boki z mniejszym lub większym skutkiem, ponieważ mięśnie są jeszcze słabe. Pod koniec 6 tygodnia dziecko może utrzymać już lekką grzechotkę.
Zobacz także: https://www.ebrzuszek.pl/co-powinno-sie-znalezc-w-apteczce-niemowlaka/
Rozwój dziecka tydzień szósty
W tym tygodniu rozpoczyna się pokarmowe wyzwanie dla mam, gdyż dziecko chce jeść więcej niż w poprzednich tygodniach. Jest to pierwszy skok rozwojowy naszego malca. Spokojnie, po kilku dniach wszystko powinno się unormować. Gdy dziecko nie śpi, jego rączki są już całkiem swobodne. Może nimi poruszać bądź kłaść je wzdłuż tułowia. Jednak podczas snu układa je tak, jak to było w brzuchu mamy.