ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Jak poprawnie karmić dziecko butelką?

Jak poprawnie karmić dziecko butelką?

Co prawda najzdrowsze dla każdego małego dziecka jest karmienie piersią, ale dziś mnóstwo mam decyduje się na żywienie swego niemowląt mlekiem modyfikowanym. Zatem jak karmić dziecko butelką?

Przygotowywanie mleka i karmienie butelką

Gdy maluszek zaczyna marudzić, kręcić się oraz ssać paluszki, to najprawdopodobniej jest głodne. Każda mama doskonale wie, że wówczas należy zacząć przygotować posiłek dla swego ukochanego malucha.

Czynność tę należy wykonać w bardzo higienicznych warunkach, zatem niezwykle ważne jest, aby dobrze umyć ręce. Następnie można zacząć przyrząć mleko, zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.

Przed podaniem maluchowi pokarmu warto zawsze nalać kilka kropel mleka na nadgarstek i upewnić się czy przyrządzona mieszanka posiada odpowiednią temperaturę. Mleko powinno być delikatnie ciepłe, ale nie gorące. Do tego celu można użyć specjalnej butelki z termometrem.

Odpowiednia pozycja podczas karmienia niemowlaka

Niezwykle ważne jest, aby podczas karmienia trzymać dziecko we właściwej pozycji. Jego główka powinna znajdować się nieco wyżej, niż reszta ciała. Bardzo ważne jest również to, aby przechylić butelkę w taki sposób, aby smoczek był wypełniony pokarmem. Zapobiega to bowiem połykaniu przez dziecko powietrza, które gromadzi się w jelitach i bardzo często prowadzi do bolesnych wzdęć.

Po zakończeniu karmienia trzeba zadbać o to, aby
dziecku się odbiło. W tym celu należy je przytulić do siebie w pozycji pionowej. Główka powinna być wówczas oparta o bark rodzica. Następnie trzeba delikatnie poklepać malucha po plecach, bowiem wówczas zalegające pęcherzyki powietrza ulecą z przewodu pokarmowego.

Jak często należy karmić dziecko butelką?

Każda matka, które zdecydowała się na karmienie swego dzidziusia mlekiem modyfikowanym powinna pamiętać o tym, że podawanie tego pokarmu powinno być kontrolowanie pod względem ilości oraz częstotliwości.
Dzięki temu dziecko jest zawsze syte i nigdy nie dochodzi do jego przekarmienia lub nadmiernego głodu.
Warto pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się oraz rośnie w innym tempie i w związku z tym potrzebują inną ilość pokarmu. Zobacz więcej: https://www.ebrzuszek.pl/waga-dziecka-i-jego-wzrost/

Zazwyczaj bywa tak, że w pierwszym miesiącu życia karmienie noworodków jest jeszcze nieregularne, a już w drugim miesiącu życia każde niemowlę nabiera indywidualnego rytmu snu oraz jedzenia. Dzięki temu jest ono spokojniejsze i spożywa mleko o tych samych porach.

Przerwy pomiędzy poszczególnymi karmieniami powinny wynosić co najmniej trzy godzinie, bowiem czas ten jest niezbędny do właściwego strawienia pokarmu.

Udostępnij