ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Lifestyle

Czym jest USG przezpochwowe i kiedy je wykonać?

Czym jest USG przezpochwowe i kiedy je wykonać?

USG przezpochwowe, inaczej nazywane transwaginalnym lub domacicznym, to jedno z najczęściej wykonywanych badań ginekologicznych. Pozwala zdiagnozować wiele schorzeń i nieprawidłowości, a także wykluczyć je po wstępnej diagnozie. Jest bardzo dokładne i powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku.

Czym jest USG przezpochwowe?

USG przezpochwowe pozwala ocenić kondycję całego narządu płciowego i rodnego. W przeciwieństwie do USG zewnętrznego jest o wiele dokładniejsze i pozwala sprawdzić części niewidoczne dla głowicy zewnętrznej.

Podczas badania ginekolog może sprawdzić kondycję:

  • ściany pochwy,
  • szyjki oraz jamy macicy,
  • jajników i jajowodów,
  • pęcherza moczowego.

USG transwaginalne dodatkowo pozwala ocenić położenie macicy – czy jest ono prawidłowe, czy dochodzi do jej przodo- lub tyłozgięcia.

Jest to badanie bezbolesne dla pacjentek, choć niektóre mogą odczuwać dyskomfort podczas jego trwania. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać – jedynym wymaganiem jest opróżnienie pęcherza moczowego (w przypadku USG zewnętrznego konieczne jest jego napełnienie przed badaniem).

Jak przebiega USG domaciczne?

Podczas badania pacjentka musi być rozebrana od pasa w dół. Ginekolog wykonuje USG przy pomocy długiej sondy, którą wcześniej pokrywa jednorazową osłonką oraz żelem do USG.

Tak przygotowaną sondę ginekolog prowadzi przez całą pochwę aż do jamy macicy. Na monitorze ogląda zaś kondycję wszystkich narządów oraz elementów. Jeśli pacjentka jest w ciąży, badanie pozwala dokładnie obejrzeć zarodek, dzięki czemu możliwe jest potwierdzenie ciąży na bardzo wczesnym etapie. Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest dla pacjentki bezbolesne i nieinwazyjne.

Kiedy warto wykonać USG przezpochwowe?

Każda kobieta powinna wykonywać badanie USG profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. W przypadku, jeśli pacjentka obciążona jest genetycznie nowotworami układu rodnego, powinna badanie przeprowadzać co pół roku.

Dodatkowo USG jest pierwszą metodą diagnostyczną w przypadku takich schorzeń, jak:

  • bolesne miesiączki,
  • zanik miesiączki lub jej nieprawidłowe cykle,
  • bolesne stosunki,
  • bóle jajników.

Dodatkowo badanie pozwala kontrolować torbiele, mięśniaki oraz zespół policystycznych jajników. W przypadku kobiet w ciąży, u których podejrzewa się wady rozwojowe płodu, USG również może być pomocne w potwierdzeniu lub wykluczeniu diagnozy.

Przy pomocy USG zakłada się także i kontroluje położenie wkładki wewnątrzmacicznej oraz diagnozuje się problemy z niepłodnością.

USG przezpochwowe: ginekolog prywatnie Wrocław

W gabinetach prywatnych można szybko i bez kolejek umówić się na USG przezpochwowe, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie tylko w przypadku profilaktyki, ale także podejrzenia ciąży lub jakiegoś schorzenia układu rodnego. Często kobiety nie chcą czekać na badanie i chcą poznać jego wynik od razu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij