Macierzyństwo wiąże się z wyrzeczeniami i dużą odpowiedzialnością. Kiedy maluszek przychodzi na świat, większość swojej uwagi poświęcasz opiece nad nim. Jednak nie możesz jednocześnie rezygnować z własnych potrzeb – nie tylko podstawowych, lecz także tych związanych z wyglądem czy relacjami z innymi ludźmi. W końcu nie jesteś tylko matką, ale również kobietą, która powinna zatroszczyć się o siebie. Poznaj 3 sposoby, które mogą pomóc odzyskać równowagę między opieką nad dzieckiem a własnymi potrzebami.
Wykorzystuj każdą wolną chwilę
Czy należy wybierać pomiędzy dobrem dziecka a dobrem mamy? Nic z tych rzeczy. Chociaż pojawienie się na świecie malucha jest ważną i ogromną zmianą w życiu rodziców, to jednak nie ono powinno być najważniejsze. Skupienie się na własnych potrzebach jest równie ważne. Warto pamiętać, że żadne dziecko w starszym wieku nie będzie czuło się dobrze ze świadomością, że mama poświęciła dla niego swoje życie, pasje i zainteresowania. Co więcej, mamy, które troszczą się o siebie, paradoksalnie lepiej wypełniają swoją rodzicielską rolę.
Twoje samopoczucie ma duży wpływ na dziecko, a zmęczenie i nadmierny stres mogą doprowadzić do frustracji. Lekceważenie własnych potrzeb nie jest właściwą drogą prowadzącą do znalezienia równowagi w życiu. Postaraj się wykorzystać każdą wolną chwilę na odpoczynek. Kiedy dziecko śpi, nie musisz od razu zabierać się za zmywanie czy pranie. Może zrobić to partner lub starsze rodzeństwo malucha. W tym czasie mama może wykorzystać ten czas na odespanie ostatniej nocy. Jeżeli masz taką możliwość, zatrudnij opiekunkę lub osobę, która pomoże w obowiązkach domowych.
Mamo, stawiaj siebie na pierwszym miejscu
Poza okresem, kiedy tata może wykorzystać urlop ojcowski lub przychodzi z pracy do domu, wszystkie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem spadają na ciebie. Wówczas można łatwo wpaść w pułapkę wypełniania tylko jednej życiowej roli, czyli matki. Zdarza się, że partner jest traktowany przede wszystkim jako ktoś, kto może odciążyć od opieki nad maluchem. Nie tędy droga. Jeżeli masz taką możliwość, poproś o pomoc bliską osobę, która może chociaż wyjść na spacer z dzieckiem. Niech to będzie czas dla mamy i taty na odpoczynek tylko we dwoje. Bałagan w domu może trochę poczekać.
Dochodzi jeszcze inna kwestia, która uniemożliwia relaks tylko ze sobą lub z partnerem – niektóre matki rezygnują z przyjęcia pomocy od innych osób, żyjąc w przekonaniu, że tylko one potrafią zadbać o swoje dziecko. Tak się składa, że twoja mama czy teściowa również były w tej samej roli co ty, i wiedzą, jak przewinąć czy nakarmić malucha. Pozostawienie dziecka pod opieką bliskich pomoże również zadbać o związek i oderwać się od codziennych obowiązków. Chwile intymności pomiędzy partnerami są niezwykle ważną częścią życia. W końcu nie jesteście tylko rodzicami, lecz także parą, która potrzebuje bliskości tylko we dwoje.
Porady dotyczące spędzania wolnego czasu mogą być szczególnie pomocne dla młodych mam, które chcą brać wszystkie obowiązki na swoje barki. Jednak w każdej sytuacji potrzebny jest zdrowy egoizm, który pomoże zachować równowagę w życiu. Program Nestlé Baby&me powstał właśnie z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia i wartościowych porad dotyczących m.in. zadbania o własne potrzeby oraz opieki nad dzieckiem czy zasad zdrowego żywienia. Na stronie Programu młode mamy i ojcowie mają również możliwość pobrania darmowych jadłospisów stworzonych przez dietetyków, udziału w konkursach z nagrodami oraz testowania produktów Nestlé. W specjalnej Strefie Eksperta możesz zadać pytanie związane z okresem ciąży, opieką czy żywieniem maluszka. Specjaliści odpowiedzą na każde nurtujące cię pytanie – zdajemy sobie sprawę, że świeżo upieczeni rodzice nie są jeszcze ekspertami w wychowaniu dziecka. Dlatego powstał program Nestlé Baby&me – by wspierać opiekunów wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie rozwoju malucha.
A może powrót do pracy?
Opieka nad dzieckiem może być bardziej wyczerpująca od pracy zawodowej. Sprzątanie, zabawa, dbanie o jego potrzeby to niemal praca na trzy etaty. Budowanie więzi z maluchem w pierwszych latach jego życia jest bardzo ważne, ale nie można zapominać o samorealizacji i równowadze życiowej. Założenie rodziny nie musi oznaczać rezygnacji z siebie.
Powrót do pracy to dobre rozwiązanie dla mam, które chcą rozwijać się i pozostać aktywne zawodowo. Warto pamiętać, że praca w biurze to nie tylko fizyczny odpoczynek od obowiązków wychowawczych, lecz także zaspokojenie potrzeb związanych z socjalizacją z innymi ludźmi. Młode mamy często czują się osamotnione, spędzając większość czasu w domu z dzieckiem. Rozmowa z dorosłymi osobami może poprawić kondycję psychiczną kobiety – jest to kolejny argument przemawiający za powrotem do pracy zawodowej. Coraz częściej pracodawcy starają się oferować swoim pracownikom wiele udogodnień, takich jak żłobki i przedszkola przy biurze lub możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj wynegocjować z pracodawcą elastyczny grafik pracy.
Dbanie o swoja równowagę życiową to nie egoizm. To również troska o potrzeby malucha. Aby mieć siłę do opieki nad dzieckiem, warto pozostać aktywną, wrócić do swoich zainteresowań czy pracy zawodowej. Ładowanie własnych baterii jest nie tylko inwestycją w siebie, lecz także w dobro całej rodziny. Znalezienie balansu pomiędzy własnymi potrzebami a opieką nad dzieckiem może nie być łatwe, jednak zawsze warto poszukać możliwości i nie rezygnować z rozwoju.