Zapalenie krtani u dziecka to coraz częściej spotykana choroba wśród dzieci. Niestety wiedza rodziców na ten temat nadal jest znikoma. Bardzo często chorobę tą trudno rozpoznać, stąd też tak duże wątpliwości osób dorosłych. Występuje ona zazwyczaj u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Odznacza się tym, że na błonie śluzowej krtani pojawiają się nadżerki, a także gęsta i lepka wydzielina.
Z tego artykułu będzie można dowiedzieć się czym charakteryzuje się zapalenie krtani u dziecka, a także poznać objawy różnych rodzajów tej choroby. Ponadto, nie zabraknie także wskazówek dotyczących tego, jak leczyć oraz zapobiegać ostremu zapaleniu krtani u maluchów. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi i zdobyć cenną wiedzę, która z pewnością przyda się każdemu rodzicowi. Niewątpliwie zaprocentuje ona w przyszłości i tym samym przyniesie ogrom zadowolenia, a także satysfakcji.
Czym jest ostre zapalenie krtani u dziecka?
Należy zdawać sobie przede wszystkim sprawę, że zapalenie krtani u dzieci wygląda zupełnie inaczej niż u osób dorosłych. Wskutek tego wielu rodziców nie ma pojęcia co tak naprawdę dolega ich dziecku. Rozpoznanie tej choroby w tym przypadku jest o tyle trudniejsze, iż ma ono nieco inny przebieg, niż właśnie u osób dorosłych. Wiele matek oraz ojców podejmuje decyzje o leczeniu dziecka w domu. Jednak w przypadku maluchów bardzo często potrzebna jest niestety hospitalizacja w warunkach szpitalnych. Co ciekawe, choroba ta tak szybko potrafi rozwinąć się w organizmie dziecka, że często dochodzi do skrajnych sytuacji, w których trzeba nawet ratować jego życie. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją różne zapalenia krtani wśród maluchów i bardzo często wiąże się to po prostu z ich wiekiem. Praktycznie w każdym przypadku widoczny jest obrzęk w krtani. To właśnie on odpowiada za trudności związane z oddychaniem.
Można śmiało powiedzieć, że właściwie jakiekolwiek objawy tej choroby są tak naprawdę wielkim wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Często czeka się niestety z dużą ilością objawów w zaciszu własnego domu, próbując na własną rękę wyleczyć swojego malucha. Oczywiście, w różnych przypadkach być może się to udaje. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją choroby, których pod żadnym względem nie należy bagatelizować. Niewątpliwie zapalenie krtani jest jedną z nich.
Objawy zapalenia krtani u dziecka
Jak doskonale wiadomo, wyróżnia się naprawdę wiele objawów zapalenia krtani u dziecka. Jednym z podstawowych jest chociażby tzw. świst krtaniowy. Innymi słowy to wysoki dźwięk podczas oddychania, który wynika ze znacznie zmniejszonego światła dróg oddechowych. Bardzo ważny w przypadku tej choroby jest również charakterystyczny szczekający kaszel. Ponadto, do bardzo często spotykanych objawów należy także niewielka chrypka. Czasami głos dziecka zmienia barwę i staje się bardziej szorstki. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do częściowej utraty głosu. Mogą także występować lekkie i przede wszystkim umiarkowane duszności, które zawsze są raczej kontrolowane. Niestety może także występować gorączka, dlatego też trzeba szczególnie dbać o nawodnienie dziecka, aby przypadkiem nie doszło do zupełnego wycieńczenia organizmu.
Ostre objawy podgłośniowego zapalenia krtani
Jeśli chodzi natomiast o ostre objawy podgłośniowego zapalenia krtani, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na silną duszność. Charakteryzuje się ona wzmożoną pracą mięśni klatki piersiowej. Bardzo często dochodzi także do intensywnego zabarwienia skóry, które od razu rzuca się w oczy. Dana osoba zazwyczaj w tym przypadku jest niespokojna. Czasami nawet występują zaburzenia świadomości. Niestety może chwilowo dochodzić także do nieoczkiwanej niewydolności oddechowej. Zwężenie dróg oddechowych bardzo szybko narasta i w ten sposób dochodzi do dosyć silnych duszności. Właśnie dlatego należy odpowiednio zadbać o stan swojego zdrowia. Infekcja ta postępuje w zastraszającym tempie i może wyrządzić wiele niechcianych skutków.
Objawy zapalenia krtani u dzieci na samym początku zazwyczaj nie są bardzo groźne, jednak z każdym dniem stan zdrowia może się szybko pogarszać. Wskutek tego wysoce prawdopodobnym jest, że dojdzie nawet do niewydolności oddechowej. Zdecydowanie nie warto więc zwlekać z jakimikolwiek krokami. Trzeba jak najszybciej działać, gdyż każda minuta jest tak naprawdę na wagę złota.
Jak leczyć ostre zapalenie krtani u niemowlaka oraz dziecka?
Leczenie tak naprawdę polega na podawaniu dożylnych preparatów i oczyszczaniu oskrzeli. Takich czynności można dokonywać w domu na własną rękę, ale ich skuteczność w tym przypadku jest zdecydowanie mniejsza. Właśnie dlatego zdecydowanie lepsza byłaby fachowa pomoc medyczna, którą można otrzymać w szpitalu. Tam z kolei dziecko ma oczyszczane drogi oddechowe i jest odpowiednio nawadniane specjalnymi kroplówkami. Jest to niesłychanie istotne podczas trwania tej choroby. Ponadto, maluch otrzymuje zazwyczaj także antybiotyki i różnego rodzaju leki wykrztuśne, których zadaniem jest jak najszybsze przywrócenie dziecka do stanu sprzed początku choroby.
Warto także pamiętać, że dzięki obecności w szpitalu ma się tak naprawdę również możliwość dużo szybszego zareagowania i tym samym skuteczniejszej pomocy. Chodzi tu o to, że może dochodzić nawet do sytuacji, w której dziecko musi być zaintubowane. To zdecydowanie lepsza opcja, gdy jest się na miejscu. Niestety dużo gorzej wyglądałoby to, gdyby dochodziło do duszenia się w domu, gdzie trzeba czekać przecież na przyjazd i pomoc służb ratunkowych. Warto zobaczyć: https://www.ebrzuszek.pl/najlepsze-sposoby-na-przeziebienie-w-ciazy/
Jak zapobiegać ostremu zapaleniu krtani u małych dzieci?
Zdecydowanie warto w takim przypadku zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, które pomogą chociaż w pewnym stopniu na zmniejszenie ryzyka zapalenia krtani u dziecka. Pierwszym korkiem od którego należy zacząć jest regularne wietrzenie pokoju malucha. Istotną rolę odgrywa sama wilgotność powietrza. Można zakupić chociażby specjalny nawilżacz powietrza, który zajmie się tym zadaniem. Jednak dużo tańszym rozwiązaniem będzie zamontowanie termometru do pomiaru wilgotności powietrza. Dzięki temu można uzyskać informację, kiedy dokładnie sytuacja się pogarsza i po prostu zacząć wtedy odpowiednio działać.
Niesłychanie istotną kwestią jest także to, aby starać się unikać palenia papierosów w obecności dzieci. Maluchy nie powinny przebywać także w zadymionych pomieszczeniach, gdyż to w ogromnym stopniu negatywnie wpływa na stan ich zdrowia. Wiąże się to nie tylko z tą chorobą, ale również z wieloma innymi kwestiami, które odpowiadają za ogólny stan i kondycję organizmu.
Przedmioty powodujące uczulenie
Dobrym sposobem jest także usunięcie z otoczenia wszelkich możliwych przedmiotów oraz środków, które w jakimś stopniu mogą uczulać dziecko. Chodzi tu przykładowo o kurz czy np. sierść zwierzaków. Warto też zbadać dziecko u specjalisty.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie swoich oszczędności w specjalny inhalator. Urządzenie to, dzięki dopływowi prądu jest w stanie zmienić płyn w mgiełkę, na skutek wytwarzanego ciśnienia. Do jej wdychania służy maseczka. Eksperci twierdzą, iż pomaga on w największym stopniu właśnie dzieciom z zapaleniem krtani. Jego ogromną zaletą jest to, iż znacznie ułatwia on bezpośrednie podanie leku. Ponadto, zastępuje tak naprawdę zastrzyki, które często wywołują wśród dzieci skrajne emocje, nerwy oraz płacz. Warto mieć także świadomość, że w dzisiejszych czasach rynek jest naprawdę szeroki w różnego typu urządzenia przyjazne dla maluchów. Zdecydowanie warto więc podjąć się zakupu takiego wynalazku.
Trzeba także zdawać sobie sprawę, że końcowy sukces jest najbardziej prawdopodobny, gdy rodzice zastosują się tak naprawdę do wszystkich wyżej wymienionych wskazówek. W ten sposób można zyskać pewność, że naprawdę zrobiło się wszystko, co tylko było można, aby w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia dziecka. Jest to chyba przecież najważniejsze uczucie dla każdego rodzica. Zdecydowanie warto więc w tym przypadku odpowiednio zadbać o swoją pociechę.
Podsumowanie
Podsumowując, jak doskonale widać zapalenie krtani u dziecka to dosyć charakterystyczna choroba, która początkowo zazwyczaj bywa kontrolowana. Jednak jak doskonale widać stan zdrowia dziecka może zmienić się bardzo gwałtownie. Właśnie dlatego tak ważny w tym przypadku jest czas reakcji. Rodzic muszą też pamiętać, że maluch nie do końca umie określić swój stan w danej chwili i powiedzieć wręcz, że czuje się zdecydowanie gorzej. Nie ulega więc wątpliwości, że bez względu na wiek dziecka w tym przypadku konieczna jest stała opieka któregoś z rodziców. Stan zdrowia może pogorszyć się w naprawdę szybkim tempie i przynieść wielkie szkody dla zdrowia malucha, czego z pewnością nikt by nie chciał. To nie tylko kwestie związane z bezpieczeństwem. Warto także zdawać sobie sprawę, że obecność rodzica w takich chwilach jest niesłychanie istotna, gdyż dodaje dziecku wiele sił i sprawia, że łatwiej jest przezwyciężyć ten trudny dla niego czas. Razem z pewnością uda się tego dokonać.