ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Skoki rozwojowe dziecka – czy należy się ich obawiać?

Skoki rozwojowe dziecka – czy należy się ich obawiać?

Skoki rozwojowe dziecka uznawane są za objaw prawidłowy związany z dojrzewaniem intensywnie rozwijającego się układu nerwowego. Są to etapy w rozwoju umysłowym, podczas których dochodzi do powstawania nowych połączeń neuronalnych w mózgu malca. W wyniku tego procesu zmienia się jego postrzeganie otaczającego świata. Zwielokrotnienie napływu nowych informacji w dość krótkim czasie, których młody organizm nie jest w stanie na bieżąco przetwarzać skutkuje płaczem, rozdrażnieniem oraz frustracją dziecka.

Skoki rozwojowe u niemowlaka, czy jest się czego obawiać?

Jak wspomniano powyżej skoki rozwojowe dziecka są zjawiskiem fizjologicznym i związane są z jego prawidłowym rozwojem. Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, jednakże pewne zachowania w określonym wieku występują dość powszechnie. Skoków rozwojowych nie należy się obawiać. Warto jednak mieć świadomość istnienia tego zjawiska. Rodzice mający wiedzę na ten temat mogą się odpowiednio przygotować do danego skoku, a przeciągający się płacz dziecka nie będzie powodował w nich narastania złości, poczucia bezradności i winy za nieświadomie popełniane błędy. Kolejnym plusem wynikającym ze znajomości tego pojęcia jest niezwykle istotna perspektywa jego szybkiego zakończenia. Skok rozwojowy nie trwa bowiem wiecznie i prędzej czy później dojdzie do jego zakończenia. Nagrodą za to jest zdobycie przez dziecko nowych umiejętności w zakresie wydawanych dźwięków czy zdolności poruszania się i przemieszania.

Skoki rozwojowe dziecka, objawy

Na pewno każdy rodzic, który doświadczył skoku rozwojowego u swojego dziecka jako typowe jego objawy wymieni: częsty i przedłużający się płacz, silną potrzebę bliskości, drażliwość dziecka, problemy ze snem i jedzeniem. Niestety te obawy mogą być specyficzne nie tylko dla skoków rozwojowych ale również dla pierwszych okresów rozwijających się infekcji. Należy wówczas uważnie obserwować dziecko i w razie potrzeby konsultować się z pediatrą. Warto zobaczyć: https://www.ebrzuszek.pl/czym-jest-swiadome-rodzicielstwo/

Skoki rozwojowe u niemowlaka, płacz

Płacz dziecka związany ze skokiem rozwojowym jest dość uciążliwy. Pojawia się on bowiem bez wyraźnej przyczyny. Zmiana nastoju dziecka z bardzo pogodnego na zanoszące się płaczem następuje zaskakująco szybko i jest niezwykle trudna do przewidzenia.

Skoki rozwojowe u niemowlaka, potrzeba bliskości

Podczas przechodzenia skoku rozwojowego maluch wykazuje bardzo silną potrzebę nieustannej bliskości. Zazwyczaj kierowana jest ona w stosunku do mamy. Jest to często dość zaskakujące z uwagi na fakt, że maluchy od dnia urodzin powoli nabierają przekonania o swojej odrębności od rodzica, natomiast podczas skoku rozwojowego następuje swoisty regres tego procesu. Jest on na szczęście chwilowy i zaraz po zakończeniu skoku maluch jest gotowy na dalsze odważne eksplorowanie otaczającego świata.

Skoki rozwojowe u niemowlaka, drażliwość

Zjawiskiem zupełnie normalnym jest sytuacja w której dotychczas bardzo pogodne, uśmiechnięte i pozytywnie nastawione do świata dziecko podczas skoku przeistacza się w małego potworka, nastawionego negatywnie na wszelkie podejmowane próby kontaktu. Jest on wówczas dość nerwowy, szybko się irytuje, a swoją frustrację okazuje poprzez krzyk i płacz. Podczas skoku rozwojowego dzieci są wyjątkowo wrażliwe na nadmiar docierających do nich bodźców. Należy więc w miarę możliwości ograniczyć je do minimum. W tej sytuacji lepiej pozostać przez pewien czas w znanym dla dziecka domowym otoczeniu niż zabierać je w pełnie gwaru nieznane miejsca.

Skoki rozwojowe u niemowlaka, problemy ze snem

Począwszy od dnia urodzenia dzieci uczą się dostosowywać do rytmu dnia i nocy. Oczywiście początkowo czas drzemek i czuwania nie ma związku z porą. Z czasem jednak okresy aktywności w ciągu dnia wydłużają się i są one przerywane coraz krótszymi drzemkami, a sen w dużej mierze odbywa się nocą. Maluchy do prawidłowego rozwoju potrzebują stałego schematu wykonywanych wokół nich czynności oraz ich przewidywalności. Podczas skoku rozwojowego należy dołożyć wszelkich starań, aby podczas skoku rozwojowego we wszelkie czynności wdała się rutyna. W tym czasie dziecko ma problem z zasypianiem oraz spokojnym snem a w nocy często się wybudza i płacze. Jest wówczas bardzo zmęczone, a mimo to nie może spokojnie zasnąć. To powoduje dużą frustrację z jego strony pogarszając jeszcze trudną dla wszystkich sytuację.

Skoki rozwojowe dziecka – brak apetytu

Rozdrażnienie i płaczliwość dziecka odbija się negatywnie na jego apetycie. Maluch który wcześniej chętnie ssał pierś lub jadł pierwsze posiłki traci apetyt i odmawia jedzenia. W takiej sytuacji należy delikatnie namawiać dziecko do spożywania posiłków, jednak nie można robić tego na siłę i wbrew jego woli.

Zobacz także: https://www.ebrzuszek.pl/co-powinno-sie-znalezc-w-apteczce-niemowlaka/

Skoki rozwojowe u niemowlaka, nowe zdolności

Po zakończonym skoku maluch ponowie staje się ciekawski, pogodny i uśmiechnięty. Zdobyte przez niego wcześniejsze umiejętności chwilowo zapomniane powracają, a dodatkowo zauważane są nowe zdolności. Mogą one dotyczyć między innymi sposobu poruszania się czy gaworzenia.

Pierwszy skok rozwojowy u niemowlaka

W pierwszym roku życia dziecka dochodzi do siedmiu skoków rozwojowych. Oczywiście u niektórych dzieci zmiany zachodzą dość łagodnie i prawie niezauważalnie. U innych zaś bardzo gwałtownie. Pierwszy skok rozwojowy pojawia się między czwartym a piątym tygodniem życia dziecka. Skok ten związany jest z zakończeniem okresu noworodkowego, podczas którego w ciele dziecka zachodzą duże zmiany. Układy wewnętrzne i zmysły szybko rozwijają się co skutkuje odbiorem coraz większej liczny bodźców. W pewnym momencie jest ich tak dużo, że młody organizm nie daje sobie rady z ich przetworzeniem, co wzbudza jego strach i niepokój. Po zakończeniu skoku dziecko staje się ponownie ciekawskie i pogodne. Powraca zaburzony rytm dnia i nocy. Maluch potrafi zatrzymać wzrok na danym przedmiocie przez dłuższy czas oraz lekko unosi główkę leżąc na brzuszku.

noworodek skoki rozwojowe

Drugi skok rozwojowy u niemowlaka

Drugi skok rozwojowy dziecka pojawia się w okolicy ósmego tygodnia. Malec coraz lepiej dostosowuje się do rytmu dnia i nocy, wydaje świadomie pierwsze dźwięki oraz coraz uważniej skupia wzrok na przedmiotach. W wyniku tego skoku zaobserwować można, że maluch zaczyna zdawać sobie sprawę z możliwości wykonywania ruchów ciała. Coraz intensywniej, choć jeszcze mało precyzyjnie porusza nóżkami i rączkami oraz podnosi główkę leząc na brzuszku. Interesuje się otoczeniem i skupia wzrok na twarzach bliskich osób.

Zobacz także: https://www.ebrzuszek.pl/sztuczna-piers-do-karmienia-urzadzenie-dla-mlodych-ojcow/

Trzeci skok rozwojowy u niemowlaka

Trzeci skok rozwojowy malca przypada miedzy dziesiątym a dwunastym miesiącem życia. Manifestuje się większą koordynacją ruchową dziecka, umiejętnością łączenia rączek w linii środkowej ciała oraz wkładaniem ich do buzi. Niemowlę leżąc na plecach potrafi zachować pozycję symetryczną, natomiast położone na brzuszku podejmuje próby podpierania się na przedramionach. Słyszalne zmiany zachodzą również w obrębie narządu mowy dziecka. Malec piszczy, głuży i bawi się śliną.

Czwarty skok rozwojowy u niemowlaka

Czwarty skok rozwojowy przypada na okres pomiędzy osiemnastym a dwudziestym tygodniem życia. Po tym okresie maluch nabiera nowych umiejętności ruchowych w postaci długotrwałego podpierania się na przedramionach w leżeniu na brzuszku, sięgania jedną rączką po zabawkę, przekładania jej z jednej rączki do drugiej oraz obracania się z pleców na boki.

Piąty skok rozwojowy u niemowlaka

Piąty skok rozwojowy malucha następuje w okolicy sześciu miesięcy. W tym czasie dochodzi do znacznej zmiany w postrzeganiu otoczenia przez dziecko wskutek dostrzegania przez nie odległości pomiędzy przedmiotami. W zakresie ruchowym dochodzi do doskonalenia obracania się z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy. Dzieci zaczynają się przemieszczać, początkowo w formie obrotów wykonywanych wokół własnej osi, a następnie już na pewną odległość poprzez ruch pełzający. Dziecko zaczyna się bawić zabawkami oraz uderzać nimi o siebie nawzajem. W tym okresie pojawiają się również niepokoje związane z utratą rodzica z pola widzenia.

Szósty skok rozwojowy u niemowlaka

Szósty skok rozwojowy pojawia się między trzydziestym szóstym a czterdziestym tygodniem życia dziecka. Istotną zmianą w zakresie małej motoryki jest umiejętność wykorzystywania chwytu pęsetkowego z użyciem kciuka i palca wskazującego. Dziecko chętnie wznosi budowle z klocków i je przewraca oraz poszukuje schowanych przedmiotów co ułatwia mu coraz lepsza zdolność przemieszania się w formie pełzania lub chodzenia na czworaka. Niektóre dzieci potrafią samodzielnie siadać.

Szósty skok rozwojowy u niemowlaka

Okres siódmego skoku przypada na jedenasty miesiąc życia dziecka. Malec zauważa związki przyczynowo-skutkowe oraz konsekwencję zdarzeń. Chętnie wskazuje palcem pożądane przedmioty. Dziecko wydaje świadome dźwięki, naśladuje odgłosy zwierząt, mówi „mama” czy „baba”. W zakresie zdolności motorycznych następuje ogromny progres: wspina się, schodzi z wysokości tyłem, przemieszcza się z podparciem przy meblach, a nawet samodzielnie staje i stawia pierwsze kroki. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że każde rozwija się we własnym tempie. Ewentualne wątpliwości należy konsultować z pediatrą.

Udostępnij