ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Ciąża tydzień po tygodniu
Oceny: / 175
KiepskiŚwietny 
Spis treści
Ciąża tydzień po tygodniu
Strona 2
Strona 3

TRYMESTR II

Tydzień Trzynasty

Nerki podejmują pracę: dziecko opróżnia pęcherz. Składniki moczu są wydalane poprzez łożysko do krwi matki a potem filtrowane przez jej nerki. Maleńki człowiek otwiera usta i połyka wody płodowe, dzięki temu ćwiczy nerki i cały układ trawienny. Gdy przypadkiem muśnie palcami warg, zaczyna odruchowo ssać. Rozwija się zmysł smaku. Pojawią się zawiązki zębów stałych (zawiązki zębów mlecznych są gotowe już od czterech tygodni). Dziecko robi miny: nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi w ryjek ćwiczy mięśnie twarzy. Przydadzą mu się, kiedy będzie ssać, a także potem kiedy będzie się uśmiechać. Ukształtowały się już kości, stawy i mięśnie. Torebki stawowe wypełnia maź stawowa, co umożliwia płynne poruszanie się i dziecko z tego korzysta: mach rękami i nogami, przytula się do ścian pęcherza płodowego, kręci głową, fika koziołki, podkurcza palce stóp, ssie kciuk, umie się nawet podrapać. Ale wody płodowe tłumią ruchy malca na tyle że nic nie czujesz. Dziecko ma teraz rozmiar brzoskwini (65-80 mm) i wagę dorodnej rzodkiewki (13-20g). 
 


 
Tydzień Czternasty

W mózgu co minuta powstaje 250 tysięcy nowych komórek nerwowych. Już wcześniej, w siódmym tygodniu życia, uformowało się 12 par nerwów czaszkowych, które łączą mózg z innymi partiami głowy i ramion. Kolejne nerwy rosną parami po lewej i prawej stronie ciała. Teraz całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu. W twoim brzuchu pływa pomarańcza o wadze niewielkiej moreli dziecko ma 80-90mm długości i waży ok. 25g. 


 

Tydzień Piętnasty
W Trzecim i czwartym miesiącu ciąży dziecko szybko rośnie, ale mało przybiera na wadze, bo nie zaczęło jeszcze gromadzić zwykłej (tzw. białej) tkanki tłuszczowej ? na razie gromadzi brunatną tkankę tłuszczową, z której tłuszcz bezpośrednio przekształca się w energię, nie wymaga przetransportowania do komórek. Nogi stają się wreszcie dłuższe od rąk. Gruczoły dokrewne pracują bardzo intensywnie: trzustka wytwarza insulinę, tarczyca tyroksynę, a wątroba barwniki żółciowe. To właśnie z powodu obecności żółci w smółce w pierwszych odchodach noworodka ma ona ciemnozielony kolor. Dziecko osiąga długość 10 cm i waży około 50 g tyle, ile kromka chleba. 
 

  Tydzień SzesnastyCałe ciałko malucha jest pokryte puszkiem. U zwierząt futerkowych ten meszek pozostaje, po narodzinach nadal rośnie i przekształca się w mocną sierść. U ludzi meszek na ciele w późniejszym okresie ciąży zanika, zostaje tylko na brwiach i głowie, ale po porodzie się wytrze, by ustąpić miejsca stałym włosom. Do puszystej warstewki łatwo przyklei się maĽ płodowa zabezpieczając skórę dziecka przed zmacerowaniem. W tym tygodniu możesz wreszcie poczuć ruchy dziecka matki odczuwają je po raz pierwszy pomiędzy 16 i 20 tygodniem ciąży. Ostatecznie ukształtował się nos jest lekko zadarty i dość płaski, doskonale przystosowany do oddychania przy piersi mamy. Dziecko ma 10-12 cm długości, waży tyle, co pół kubeczka jogurtu (około 80g). 
 Tydzień Siedemnasty

Linie życia, serca i głowy pojawiają się na wewnętrznej stronie dłoni. Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich linie papilarne ? niezbity dowód własnej tożsamości. Serce przepompowuje dziennie około 30 litrów krwi. Bije dwukrotnie szybciej niĽ serce matki i można je już usłyszeć przez słuchawkę. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. U dziewczynek pod wpływem hormonów tworzą się jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. Dziecko waży już 100g, ma długość 11-12cm, czyli niemal tyle, ile twoja dłoń. 
 

  Tydzień Osiemnasty
Dziecko pod koniec czwartego miesiąca rozwoju prenatalnego jest cztery razy cięższe i prawie dwa razy dłuższe niż pod koniec trzeciego. Nigdy przedtem i nigdy potem nie rośnie tak intensywnie. Nadal gwałtownie rozwija się mózg: w przedniej części kory mózgowej powstaje mapa ruchowa i czuciowa ciała. Pomiędzy tą okolicą a jego najodleglejszymi częściami tworzą się połączenia nerwowe: 70 tysięcy komórek nerwowych na kawałeczku tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki tworzy około 124 mln. połączeń. Za kształtowanie się tych połączeń odpowiadają nie tylko geny ale także hormony i doświadczenia myśli i emocje przyszłej mamy. W osiemnastym tygodniu można wykryć w badaniu ewentualne wady serca. Dziecko zwinięte w kłębek mierzy 12-14 cm, a wyprostowane 25 cm. Waży 150g ? osiąga wagę kolby kukurydzy. 
 

  Tydzień Dziewiętnasty
Pierwotny pączek płucny, z którego się rozwiną płuca, kształtuje się w piątym tygodniu ciąży razem z zaczątkami układu krwionośnego, w ósmym tygodniu rozgałęziają się oskrzela. Teraz płuca są już niemal wykształcone, ale nie umieją jeszcze oddychać. Od tej chwili aż do dnia porodu dziecko będzie się wprawiać w tej umiejętności będzie wdychać i wydychać wody płodowe, by wzmocnić mięśnie klatki piersiowej. Doskonałym ćwiczeniem dla przepony, czyli mięśnia oddzielającego jamę piersiową od brzusznej, jest czkawka (którą ty odczuwasz jako serię maleńkich wstrząsów). Jeszcze w momencie porodu płuca dziecka wypełnione będą wodami płodowymi, część wypłynie przez nos i usta wyciśnięta skurczami mięśnia macicy, część zostanie wchłonięte przez naczynia krwionośne. Dziecko mierzy 13-15 cm i waży 200g. Do chwili porodu powiększy masę ciała co najmniej piętnastokrotnie! 

Tydzień Dwudziesty

Połowa ciąży! Dziecko mierzy 14-16 cm i waży około 260g ? tyle, ile dojrzałe awokado. Zaczynają pracować gruczoły łojowe. Wydzielany przez nie łój i martwe komórki naskórka zbierają się w maź płodową, która przypomina swym składem maści lecznicze. W ostatnich tygodniach ciąży maź płodowa razem z meszkiem stopniowo oddziela się od skóry, dlatego dzieci urodzone po terminie mogą mieć tzw. skórę praczki, pofałdowaną wskutek zbyt długiego moczenia. W tej chwili noworodków po porodzie się nie kąpie, bo resztki mazi płodowej działają na ich skórę odżywczo i ochronnie. Zaczynają się formować paznokcie na palcach stóp. 
 

Tydzień Dwudziesty Pierwszy
Teraz pod koniec piątego miesiąca ciąży, płód ma regularny rozkład doby: porę snu i porę kopania. Dziecko tańczy w worku owodniowym obraca się wokół własnej osi, kołysze biodrami, zgina nogi i ręce, porusza palcami, gładzi się po buzi. Zaczyna się rozwijać system odpornościowy. Pod koniec 21. tygodnia jelita są na tyle rozwinięte, że dziecko może przetwarzać połykany płyn owodniowy. Pod koniec ciąży pochłania codziennie trzy szklanki płynu (750ml). Dziecko ma długość dużego banana i wagę dwóch nektarynek, mierzy około 18 cm i waży 300g. 
 

  

 

Tydzień Dwudziesty Drugi
Skóra jest coraz mniej przezroczysta. Rosną rzęsy. Powstają białe ciałka krwi, które odgrywają najważniejszą rolę w zwalczaniu infekcji. Wątroba rozkłada bilirubinę (czerwonopomarańczowy barwnik) powstającą w czasie rozpadu czerwonych ciałek krwi. Czerwone ciałka we krwi płodu żyją znacznie krócej, dlatego w jego organizmie jest bardzo dużo bilirubiny. Dziecko nie jest w stanie jej przetworzyć, dlatego część oddaje matce przez łożysko, żeby bilirubina została rozłożona przez jej wątrobę. Dziecko ma wysokie czoło, spiczastą brodę, miedzy nosem a wargą górną zaczyna się uwidaczniać pionowa bruzda. Ostateczny kształt mają już małżowiny uszne. Wzmacniają się mięśnie karku, więc dziecko prosto trzyma głowę. Mogłabyś zmierzyć malucha typową linijką: ma 19 cm długości i waży 350g, tyle co trzy gruszki. 
 

  

Tydzień Dwudziesty Trzeci
Wyglądem i zachowaniem twoje dziecko przypomina już noworodka. Zwinięty w kłębek mierzy 20 cm, po wyprostowaniu nóżek ? 30 cm. Ale waga, którą osiąga w tym tygodniu (450g) to zaledwie 1/8 przeciętnej wagi noworodka. Mimo, że zwiększyła się ilość podściółki tłuszczowej, dziecko nadal jest szczuplutkie, pomarszczone, pokryte ciemnymi włoskami i białawą mazią płodową. 
  

Tydzień Dwudziesty Czwarty
Dziecko wypełnia już całą jamę macicy, ledwo może się odwrócić choć waży tylko 550g i mierzy 21cm. Ćwiczy mięśnie: rozpycha się, boksuje, kopie, tupie, czasami fika koziołki. Na hałas reaguje niepokojem, głośne dĽwięki mogą przebudzić je ze snu, ale reakcja na bodziec nie jest jeszcze natychmiastowa. Możesz zacząć notować okresy aktywności i czuwania maleńkiego człowieczka - po porodzie może być podobnie. 
 

  


Tydzień Dwudziesty Piąty

Wcześniaki urodzone w szóstym miesiącu ciąży wspomagane najnowocześniejszą aparaturą są już w stanie przeżyć. Dzięki rozwojowi medycyny udaje się ratować coraz młodsze maluchy. W 25. tygodniu ciąży twoje dziecko waży 700g i mierzy 22 cm. 
 

  

  

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.