ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Stany zapalne dróg rodnych w ciąży
Oceny: / 3
KiepskiŚwietny 

Zapalenia pochwy. Ocena wykładników zapalenia pochwy u ciężarnej jest trudniejsza niż u nieciężarnej. Wynika to z fizjologicznego przekrwienia i przerostu ścian pochwy i szyjki macicy oraz zwiększenia ilości fizjologicznej wydzieliny pochwowej.

Z

 drugiej strony jest to okres, w którym właśnie ze względu na zmiany fizjologiczne oraz zmniejszoną odporność ogólnoustrojową, częściej dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wywołanego głównie przez drobnoustroje warunkowo chorobotwórcze. Wykrywanie i leczenie stanów zapalnych pochwy u ciężarnych jest istotne ze względu na możliwość infekcji wewnątrzmacicznej oraz ryzyko porodu przedwczesnego, a także ze względu na możliwą kolonizację jamy ustnej i dróg oddechowych noworodka przez bakterie chorobotwórcze w czasie porodu drogami natury. Zapalenia pochwy są wywoływane najczęściej przez bakterie, grzyby i rzęsistki. Mniejsze znaczenie mają infekcje chlamydialne.

Zapalenia bakteryjne. Najczęściej są wywoływane przez pałeczkę okrężnicy, paciorkowce z grupy B, gronkowce i Gardnerella vaginalis. Bardzo rzadko pochwa jest zasiedlona przez tylko jeden typ bakterii. Najczęściej są to zapalenia mieszane. Niektóre z nich to drobnoustroje warunkowo chorobotwórcze. Dopiero zmiana środowiska pochwy jest odpowiedzialna za ich chorobotwórczość. W badaniu mikroskopowym nie udaje się najczęściej określić rodzaju chorobotwórczych bakterii. Dane wskazujące na zakażenie bakteriami beztlenowymi to: nieprzyjemny – rybi zapach wydzieliny zapalnej, która ma często charakter pienisty, a w ocenie mikroskopowej obecność tzw. „clue cells” czyli komórek nabłonka bardzo gęsto pokrytych bakteriami. Objawy zapalenia pochwy mogą mieć różne nasilenie: od jedynie nieznacznie wzmożonej wydzieliny z dróg rodnych aż po ropne, cuchnące upławy, którym może towarzyszyć dyspareunia, bolesne oddawanie moczu. W leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych przez bakterie beztlenowe najskuteczniejszy jest metronidazol, którego podawania należy unikać w I trymestrze ciąży, a w okresach póżniejszych może być zalecany jedynie w przypadkach o bardzo ostrym przebiegu. W doborze leku dopochwowego lekarz musi się kierować przede wszystkim stopniem wchłaniania; polecane mogą być te preparaty, które w minimalnym stopniu są wchłaniane do krwiobiegu.

Zapalenia grzybicze. Grzybami występującymi w pochwie i wywołującymi grzybice pochwy są wyłącznie drożdżaki: 80% zapaleń jest wywołanych przez Candidia albicans, ok. 15% przez Torulopsis glabrata. Wyżej wymienione drożdżaki są warunkowo chorobotwórcze. Do rozwoju stanu zapalnego dochodzi w czasie zaburzeń lub zmian hormonalnych, zaburzeń przemiany materii oraz szczególnie często w trakcie kuracji antybiotykami i glikokortykosterydami. U ok. 30% ciężarnych w III trymestrze stwierdza się obecność drożdżaków. Typowe objawy zapalenia grzybiczego pochwy to: świąd sromu, pieczenie, wodniste i serowate upławy, obrzęk i silne zaczerwienienie ścian pochwy, które pokryte są białawym, serowatym nalotem. Grzybicę pochwy najskuteczniej zwalczają podawane miejscowo pod postacią globulek dopochwowych lub kremu (clotrimazol, mikonazol, ekonazol), oraz popularnie stosowana nystatyna. Zapalenia drożdżakowe często współistnieją z zapaleniami bakteryjnymi, stąd może zaistnieć konieczność podawania preparatów skojarzonych.

Rzęsistkowica. Jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka przenoszonego m.in. drogą płciową. Noworodki zarażają się rzęsistkiem od matki w czasie porodu. Na typowy obraz rzęsistkowicy składają się następujące objawy zapalenia pochwy i jej przedsionka: obfite zielono – żółte, pieniste upławy, świąd i pieczenie sromu, nasilające się przy oddawaniu moczu. Zarażeniu rzęsistkiem towarzyszy z reguły mieszana flora bakteryjna. Rozpoznanie polega na wykryciu obecności rzęsistka w preparacie bezpośrednim; rzadko wykonuje się hodowle drobnoustroju. Skuteczne jest leczenie takimi preparatami jak: metronidazol, tinidazol. Zazwyczaj polecana jest uderzeniowa – jednodniowa kuracja doustna u pacjentki i obowiązkowo u jej partnera. Uważa się, że leczenie miejscowe może przejściowo zmniejszyć liczbę rzęsistków w pochwie i złagodzić objawy, ale nie jest w pełni skuteczne (zakażenie dotyczy często także cewki moczowej i pęcherza moczowego. Nie zaleca się jednak doustnego podawania pochodnych imidazolu we wczesnej ciąży.

Zapalenie gruczołu Bartholina. Torbiel gruczołu Bartholina nie dająca objawów klinicznych zasadniczo nie wymaga leczenia. Jednak jej zainfekowanie i powstanie ropnia tego gruczołu jest schorzeniem dającym silne dolegliwości: zaczerwienienie, ból, podwyższenie temperatury ciała. Wymaga to przeważnie radykalnego leczenia w postaci nacięcie i zdrenowanie ropnia lub wykonania marsupializacji. Wskazane jest podawanie antybiotyków.

Kłykciny kończyste. Występują stosunkowo często u kobiet w wieku rozrodczym i wymagają różnicowania z kłykcinami płaskimi, które są objawami kiły drugorzędowej. Są to brodawkowate wykwity o kalafiorowatej, zazwyczaj suchej powierzchni. Mogą występować na kroczu, w przedsionku pochwy i pochwie oraz na szyjce macicy. Najczęściej towarzyszy im uporczywy stan zapalny, przy obfitej wydzielinie zapalnej ich powierzchnia może stać się sącząca, powstaje wtórny odczyn zapalny z zaleganiem wydzieliny pomiędzy brodawkami. Za powstanie kłykcin kończystych odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego. Kłykciny w czasie ciąży mogą się gwałtownie powiększać. Wirusem brodawczaka w czasie porodu drogami natury może się zainfekować noworodek; zebrano wiele dowodów na związek między występowaniem brodawczaków w krtani u dzieci, urodzonych przez matki z kłykcinami kończystymi. W przeszłości kłykciny kończyste były leczone substancjami cytotoksycznymi. W chwili obecnej poleca się zastosowanie krioterapii lub terapii laserowej, które są bezpieczne dla matki i dziecka. Zastosowanie tych metod leczenia w III trymestrze ciąży pociąga za sobą najmniejszy odsetek nawrotów kłykcin kończystych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.