ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Dni płodne
Oceny: / 2
KiepskiŚwietny 

Dni płodne czyli okres płodności lub faza płodności to okres w którym komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika (jajeczkowanie) i wktórym może dojść do poczęcia. Komórka jajowa, która wydostała się z jajnika zyje do 24 godzin jednak  plemniki żyją w śluzie macicy przeciętnie 3-7 dni, dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej jest czasem płodnym i 3-4 dni po owulacji jest czasem płodnym.

Faza płodności:
1. Faza przedowulacyjnej płodności względnej – faza niepłodności przedowulacyjnej -ruchoma i niestała faza cyklu, różna u różnych kobiet, może też niejednakowo przebiegać nawet u tej samej kobiety. Jest dłuższa w długich cyklach – może trwać nawet 10 dni, a w cyklach bardzo krótkich może w ogóle nie wystąpić.

2. Faza około owulacyjna płodności – faza płodności. Składa się na nią kilka dni przed i po owulacji (jajeczkowaniu),zwykle trwa 6-9 dni.

3. Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej – faza niepłodności poowulacyjnej. Trwa ona od końca fazy płodności do ostatniego dnia cyklu.

Co należy obserwować, aby określić czy kobieta jest w fazie płodnej?
Gdy skończy się miesiączka w większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się tez jego ilość a gdy "wygląda jak surowe białko jaja kurzego" to jest to czas kiedy możną powiedzięc, że  jest to śluz płodny.

Proces zmieniania się śluzu od chwili jego pojawienia się, do tzw wyglądu "jajka kurzego" przypsiuje się, że trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuję jajeczkowanie – komórka jajowa uwolniona z jajnika przedostaje się do jajowodu. W tym czasie kiedy spotka się z plemnikiem dojdzie do zapłodnienia, a więc biorąc pod uwagę długość życia plemnika kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Pozwala to określić objaw śluzu. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta przez gesty czop śluzowy.

Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. W tym specjalnym rodzaju śluzu plemniki mogą żyć od 3 do 5 dni. Bez niego giną już po 3 godzinach.

Temperaturę należy mierzyć rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając z łóżka. Jeżeli pracujemy w nocy, to temperaturę mierzymy po około 3 godzinach wypoczynku.
Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze – następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Długość cyklu miesięcznego (dni) Dni płodne (dzień wystąpienia)

26  - 10-14 dzień cyklu

27  - 11-15 dzień cyklu

28  - 12-16 dzień cyklu

29  - 13-17 dzień cyklu

30  - 14-18 dzień cyklu

31  - 15-19 dzień cyklu

32  - 16-20 dzień cyklu

33  - 17-21 dzień cyklu

34  - 18-22 dzień cyklu

35  - 19-23 dzień cyklu

36  - 20-24 dzień cyklu

37  - 21-25 dzień cyklu

38  - 22-26 dzień cyklu


Inne objawy płodności


Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzysza jajeczkowaniu. Niektóre z nich występują u jednych kobiet a niektóre u innych. Są to:
  • napięcie piersi, wrażliwość brodawek;
  • ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym
  • plamienie owulacyjne, objawiające się pojawieniem w śluzie niewielkiej domieszki krwi.

Oblicz swoje dni płodne w naszym kalkulatorze płodności.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.